A Magyar Közlönyben közölt információk alapján azok az érdeklődök, akik napelemes rendszert telepítenének a visszatáplálás engedélyezése előtt, elsőnek kapnak értesítést a visszatáplálás pontos dátumáról. Akik idén 2023 december 31 előtt telepítenek, azoknak lehetőségük lehet szaldós elszámolásba kerülni.
A napenergia hasznosítás hazánkban is jelentősen bővült, tavaly újabb 1100 megawattal növekedtek a beépített kapacitások, amelyek mára meghaladták a 4200 megawattot. Azonban a villamosenergia-hálózat nem tudta azonos gyorsasággal korszerűsíteni és rugalmassá tenni magát, amely miatt az árambetáplálásra átmeneti korlátozást kellett életbe léptetni. Az Energiaügyi Minisztérium szerint az átmeneti korlátozás további sorsa az ellátási és hálózati helyzet elemzése után dől majd el, és egy új kormányrendelet határozza meg annak menetrendjét.
A cégek és szervezetek háromhavonta ismétlik meg feladataikat mindaddig, amíg az ideiglenesen elrendelt betáplálási korlátozást teljesen fel nem oldják. Ezt követően az áramszolgáltatók egyedileg dönthetnek majd egy adott áramkör átmeneti zárolásáról, ha feszültségproblémák indokolják, ugyanakkor tervezniük kell a feloldáshoz szükséges intézkedéseket. Az üzemeltetőket automatikusan értesítik majd a közcélú hálózatba való táplálás megnyíló lehetőségéről a 2022. november 1. után üzembe helyezett termelő egységek esetében.
A közlemény szerint a hazai áramigények kiszolgálásában a jövőben is kiemelt szerep hárul a megújuló energiaforrásokra, mint például a napenergiára és a szélerőművekre. Az időjárásfüggő megújulók fokozott hasznosulását támogatják az akkumulátoros ipari energiatárolók létesítését tavasztól összesen 120 milliárd forintos keretösszeggel támogató pályázatok. Az Energiaügyi Minisztérium szerint a 2030-ra kitűzött 6000 megawattos célkitűzés már néhány éven belül valóra válhat, azonban az eredeti határidőig akár kétszeresen is túlteljesülhet.